'De Ochtend van '75': aangrijpend EO-special over explosie bij DSM-fabriek

Vrijdag 7 november is het vijftig jaar geleden dat de Limburgse plaats Beek werd opgeschrikt door een allesverwoestende explosie bij chemiebedrijf DSM. In de documentaire 'De Ochtend van '75' neemt EO-presentator Kefah Allush de kijker mee terug naar deze gedenkwaardige dag.
Aan de hand van ooggetuigenverhalen, persoonlijke herinneringen en indrukwekkende visualisaties wordt de ramp in beeld gebracht.
Een gaslek leidde destijds tot een enorme ontploffing. Veertien mensen verloren het leven en meer dan honderd mensen raakten gewond. Daarmee liet de gebeurtenis diepe sporen na in talloze families en in de regio. In 'De Ochtend van '75' vertellen medewerkers en nabestaanden over de impact van die 7 november.
Hoop midden in de verwoesting
EO-presentator Kefah Allush zegt over deze bijzondere special: 'Wat mij raakt, is dat er zelfs te midden van zo’n tragedie momenten van verbondenheid en hoop zijn. Met deze documentaire willen we niet alleen terugblikken op het drama, maar ook laten zien hoe belangrijk het is om verhalen door te geven, zodat pijn een plek krijgt en de kracht zichtbaar wordt.'
Een ramp die levens tekende
In de documentaire vertelt onder andere nabestaande Aura Laumen over haar vader Harry. Aura’s vader werkte aan de opstart van de naftakraker bij DSM in Geleen, een installatie waarin aardolie wordt omgezet in grondstoffen voor kunststoffen. Met haar openhartige verhaal eert Aura haar vader en andere slachtoffers. Ook benadrukt ze het belang van erkenning en blijvende nazorg. Het monument in Geleen staat symbool voor haar blijvende herinnering: 'Veur altied miene pap.'
Ook medewerkers delen openhartig hun herinneringen aan die noodlottige dag; over de chaos, de angst en het verdriet die ze meemaken, en hoe ze daarna stap voor stap hun leven weer opbouwen. Eén van hen is Jan Boogers, die nog altijd stilstaat bij de impact die de ramp op hem had: 'De ramp is een keerpunt in mijn leven', vertelt hij. 'Een blijvende herinnering aan de kwetsbaarheid van het bestaan en de waarde van stabiliteit.'
Visuele kracht en historische context
Net zoals in de eerdere, succesvolle EO-specials 'De Nacht van '53', 'De Middag van '44' en 'De Ochtend van 2000' worden ook in 'De Ochtend van '75' de persoonlijke getuigenissen ondersteund door visualisaties.
Verbondenheid en troost
Met 'De Ochtend van '75' wil de EO ruimte geven aan herinnering en herdenking en laten zien dat zelfs in verwoesting verbondenheid kan ontstaan en troost kan opbloeien.
'De Ochtend van ’75' is een samenwerking van de EO en L1 en is op donderdag 6 november om 22.15 uur te zien bij de EO op NPO 2.












