Nieuw EO-programma 'Nieuw Nederland' laat zien hoe Nederland er in 2126 uitziet

zaterdag 23 mei 2026
Foto: © EO 2026

Wat als Nederland er over honderd jaar totaal anders uitziet dan we nu kennen? In de nieuwe driedelige EO-serie 'Nieuw Nederland' stapt Kefah Allush virtueel het jaar 2126 binnen.

In een toekomst waarin de zeespiegel veel verder is gestegen dan lange tijd werd verwacht, onderzoekt hij hoe ons land er dan uit zou kunnen zien en wat dat betekent voor hoe Nederlanders wonen, eten en samenleven.


In 'Nieuw Nederland' neemt EO-presentator Kefah Allush de kijker mee naar een ingrijpend veranderd Nederland, waar leven met extreem veel water de nieuwe realiteit is. Een toekomst die dichterbij voelt dan we denken. 'Ik maak me zorgen over wat we achterlaten voor onze kinderen en kleinkinderen', zegt Allush. 'We leven als mensheid gevaarlijk dicht langs de afgrond.'

De toekomst is al begonnen
'Nieuw Nederland' laat niet alleen zien hoe ons land er later uit kan zien, maar ook hoe de toekomst vandaag al zichtbaar wordt. Kefah ontmoet mensen die nu al nadenken over morgen en die niet afwachten, maar in beweging komen. Van vernieuwende woonvormen tot nieuwe ideeën over voedsel en samenleven: overal in het land zijn voorlopers die laten zien dat aanpassen allang geen abstract idee meer is.

Kefah Allush gaat verder: 'Wat ik mooi vind aan de serie 'Nieuw Nederland' is dat we dat we de waarheid niet uit de weg gaan, maar dat we tegelijkertijd juist inzetten op de kracht van Nederland en de Nederlanders. Dat we onze hoop vestigen op de koppige, creatieve, inventiviteit die we eeuwenlang hebben ingezet om het water te bestrijden nu gebruiken om met het water samen te leven, samen te werken. Dat is een hoopvol verhaal, het wordt keihard werken en zeker niet altijd makkelijk of fijn, maar we kunnen het wel!'

Meer dan overleven
Naast de grote vragen over klimaat en ruimte, gaat 'Nieuw Nederland' ook over hoe we als samenleving samen verder leven in een veranderend land. De EO wil klimaatverandering invoelbaar en concreet maken: wat betekent een stijgende zeespiegel voor onze woonplekken, ons voedsel en voor ons samenleven? De serie informeert én biedt perspectief door oplossingen en ideeën te laten zien die nu al bestaan, en zo een hoopvolle blik op de toekomst te geven.

De verhalen en toekomstscenario’s worden voorzien van duiding en reflectie door een panel van bekende en minder bekende Nederlanders en wetenschappers, onder wie André Kuipers, Jan Jaap van der Wal, Reinier van den Berg, Maarten van Rossem, Marjolijn Haasnoot en Diederik Jekel.

Twee minigames
Naast de televisieserie zijn er ook twee interactieve games beschikbaar via: www.eo.nl/nieuwnederland

In een van de spellen ben je leider van Nederland en moet je moeilijke keuzes maken over de toekomst van het land. In het andere spel stap je in een persoonlijk toekomstverhaal en zie je hoe jouw ideale leefwereld eruitziet.

'Nieuw Nederland', vanaf zondag 24 mei om 20.25 uur bij de EO op NPO 1.

TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

'Huizenruilers' (RTL 4)

Femke en haar zoon Gijs uit Haarlem ruilen definitief van huurhuis met Veronique uit Hoofddorp. Femke is al 25 keer verhuisd en woont momenteel te klein. Veronique woont juist te groot en wil met het oog op de toekomst graag kleiner wonen, bij voorkeur in Haarlem. Voor zowel Femke als Veronique is de hulp bij deze huizenruil meer dan welkom.

'Huizenruilers', om 22.40 uur op RTL 4.

Dossiers