'Krabbé zoekt Matisse' bij AVROTROS

woensdag 16 oktober 2024

Een oplichter, een gek, een epileptische impressionist, geklieder, het zou je ogen verpesten. Hoewel Pablo Picasso een groot fan was van het werk van Henri Matisse, waren recensenten en kunstverzamelaars allerminst te spreken over het werk van de Franse kunstenaar.

Zelfs zijn ouders en leraren zagen het kunstenaarschap niet zitten voor hem.


Toch werkte Matisse onverstoorbaar door en groeide ondanks alle kritiek uit tot een universeel geliefd en bewonderd icoon. Hoe hield Matisse het vol om kunst te maken ondanks de negatieve reacties en tegenwerking?

Jeroen Krabbé: 'Het feit dat ik dit zo graag wilde doen, is niet alleen omdat ik de schilderijen zo mooi vind - want die vind ik adembenemend prachtig - maar ik vond iets van Matisse zelf waarop ik aansloeg. Hij zegt: Als mijn verhaal ooit verteld zou worden, dan zal het iedereen verbazen die het hoort. Ik realiseer mij meer dan ooit hoe ik altijd verkeerd begrepen ben en hoe onterecht men mij heeft behandeld'.

Het werk en leven van Henri Matisse
Het verhaal van Matisse begint in het noorden van Frankrijk waar Matisse als oudste zoon de beoogde opvolger was voor de zadenhandel van zijn dominante vader. Tot zijn twintigste raakte hij geen potlood of kwast aan. Tot zijn moeder hem tijdens een ziekenhuisopname een schilderskist cadeau deed om de tijd te doden. Het veranderde zijn leven.

In het begin van de twintigste eeuw ontdekte Matisse aan de Franse zuidkust wat kleur kan doen. Even later werd hij benoemd tot leider van de wilde beesten, Les Fauves, die met onvermengde, felle kleuren werkten.

Matisse reisde veel en haalde daar inspiratie uit voor zijn kunst: de Arabische invloeden in het Spaanse Granada, de energie, vergezichten en vrouwen in het Marokkaanse Tanger, de filmwereld in Nice en de kleuren op Tahiti. Aan het eind van zijn kleurrijke leven, begint hij aan zijn grote slotakkoord waarin één kleur de hoofdrol speelt. 

'Krabbé zoekt Matisse', vanaf zondag 3 november om 20.20 uur bij AVROTROS op NPO 2.

TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

logo Net5 logo

Amanda Woods, eigenares van een reclamebureau in Zuid-Californië, heeft het uitgemaakt met haar vriend nadat hij is vreemdgegaan. Iris Simpkins is journaliste en woont op het Engelse platteland. Haar vriend heeft trouwplannen, maar niet met haar. Allebei hebben ze even genoeg van mannen en willen er met de eindejaarsfeesten even tussenuit. Via het internet komen de dames met elkaar in contact en ze beslissen twee weken van huis te ruilen. In de VS raakt Iris al snel bevriend met scenarist Arthur en componist Miles. Amanda maakt in Engeland kennis met Graham, de knappe broer van Iris.

'The Holiday', film uit 2006 met oa. Cameron Diaz en Jude Law, om 20.00 uur op NET5.

Dossiers