Een reis door het dagelijks leven van toen in 'Nederland op Film'

donderdag 22 januari 2026

'Nederland op Film' keert terug met een nieuwe reeks. In deze bijzondere serie neemt Wim Daniëls de kijker mee op reis door de tijd aan de hand van unieke amateurbeelden uit verschillende decennia.

'Nederland op Film' biedt een bijzondere inkijk in het dagelijks leven van vroeger, vastgelegd door gewone mensen met hun filmcamera's. De reeks laat zien hoe Nederland zich in de afgelopen eeuw heeft ontwikkeld. Met persoonlijke verhalen en historische duiding brengt Wim Daniëls deze beelden opnieuw tot leven. 


Aflevering 1
Het is het meest geliefde gespreksonderwerp dat er is: het weer. Het gaat iedereen aan, we hebben er allemaal verstand van, we worden er vrolijk van óf juist niet; het weer laat ons in elk geval nooit koud. Er zijn buitenlanders die zeggen dat wij Nederlanders het wel erg vaak over het weer hebben, maar het Nederlandse weer geeft nu eenmaal veel aanleiding tot gesprek. Het is grilliger en onvoorspelbaarder dan in veel andere landen. Elk seizoen heeft z’n eigen karakter. Het kan bij ons regenen, sneeuwen, bloedheet en vochtig zijn, of langdurig kurkdroog. De wind kan geweldig huishouden, alle smaken komen voor. Het is allemaal mooi en uitgebreid gefilmd door Nederlanders met een eigen filmcamera.

Het weer is iedere dag opnieuw een gedeelde ervaring. Dat maakt dat het ons ook met elkaar verbindt. Amateurfilms laten onmiskenbaar zien dat het weer - dat ons land in het recente verleden kenmerkte - is veranderd. Pakken sneeuw en bevroren meren zijn inmiddels een zeldzaamheid geworden. Lentes en zomers zijn juist langer en warme geworden. En zo is er meer veranderd. In deze aflevering kijken we terug naar het weer van vroeger, met onder meer een rol voor oud-weerman Gerrit Hiemstra.

Een aflevering vol vrolijke sneeuwbeelden, lentefilms en  verregende zomers, met ook aandacht voor weersextremen uit het verleden, zoals de storm die tot de Watersnoodramp van 1953 leidde en de windhoos die in 1967 de dorpen Chaam en Tricht zwaar trof.

'Nederland op Film', vanaf vrijdag 23 januari om 20.25 uur bij MAX op NPO 2.

TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

logo Veronica logo

Dankzij de tot teletijdmachine omgebouwde DeLorean van de excentrieke wetenschapper Doc Emmett Brown kan Marty McFly terugreizen in de tijd. De jonge kerel komt terecht in het jaar 1955. De aanwezigheid van Marty gooit de toekomst danig overhoop. Wanneer hij er per ongeluk voor zorgt dat zijn toekomstige moeder verliefd wordt op hem in plaats van op zijn vader, moet Marty alles op alles zetten om hen weer verliefd op elkaar laten worden, anders wordt zijn eigen bestaan bedreigd. En ondertussen moet hij ook nog een weg terug naar de toekomst zien te vinden.

'Back to the Future', film uit 1985 met oa. Michael J. Fox, om 22.45 uur op Veronica.

Dossiers