Pieter Omtzigt loopt weg bij interview bij Rick Nieman in 'WNL Op Zondag'

NSC-leider Pieter Omtzigt loopt weg tijdens een eindejaarsinterview met Rick Nieman. Dit gebeurt tijdens een gesprek op landgoed De Wilmersberg in De Lutte, in Twente. Wanneer Omtzigt wordt gevraagd naar zijn gedrag, naar schreeuwen, huilen en weglopen, loopt Omtzigt voor een kort moment uit beeld. Vervolgens keert hij terug om het interview af te maken. Het interview maakt deel uit van WNL Op Zondag op NPO 1.
De NSC-voorman blikt in het interview terug op een roerig jaar, waarin hij namens zijn partij deelnam aan de kabinetsformatie. “Een best pittige periode”, noemt de NSC’er het. Omtzigt geeft een inkijkje in wat er tijdens deze onderhandelingsgesprekken op tafel lag. Zo zou er zijn door “een partij” zijn gesproken over gevangenisstraffen van vijf jaar voor het bezitten van de koran en het bezoeken van de moskee. “Er zaten minimumstraffen in die werkelijk waar bizar waren, bijvoorbeeld vele jaren voor het bezetten van een straat.”
Omtzigt heeft zich erg gestoord over het lekken naar de pers, door zijn coalitiepartners. “Ik heb tientallen voorbeelden.” Zo vertelt hij dat hij zijn coalitiepartners in vertrouwen heeft verteld over een auto-ongeluk. De auto was total loss geraakt, omdat hij aangereden was. “Ik zei tegen collega’s: ik heb last van mijn rug, soms moet ik even staan. Het duurde niet heel lang voordat journalisten mij belden.” Desalniettemin is daar destijds niet over gepubliceerd.
Omtzigt blikt ook terug op de aanloop naar zijn burn-out. Hij zegt dat hij de politiek soms kon loslaten. “Ik heb de Algemene Politieke Beschouwingen echt niet gekeken. Hand op het hart.” Hij ontkent Nicolien van Vroonhoven te hebben geïnstrueerd om tijdens dat debat te vragen om openheid over ambtelijke stukken. “Ik heb me niet de hele dag met het dagelijkse werk in Den Haag bemoeid.”
Hij heeft zich ook over zichzelf zitten verbijten. “Ik had gewild dat het me niet nog een keer was overkomen. Ik had er beter een paar weken eerder uitgekund.” Inmiddels probeert hij zijn werk anders te organiseren, met meer privétijd.